Žižek na Wall Street - Slavoj Žižek

6. listopadu 2011 v 15:28 | sm3 |  Světová sociální krize
Žižek na Wall Street
Slavoj Žižek

Všichni jsme poražení, ale ti skuteční poražení jsou finančníci na Wall Street. Byli zachráněni pomocí miliard našich peněz. Nám říkají socialisti, ale tady pořád existuje socialismus pro bohaté. Říkají, že nerespektujeme osobní vlastnictví, ale finanční krize v roce 2008 zničila více těžce nabytého osobního vlastnictví než kolik bychom toho my zde byli schopni zničit po celé týdny. Říkají vám, že jsme snílci. Skuteční snílci jsou ti, kdo si myslí, že věci mohou pokračovat donekonečna stejným způsobem jako dosud. My snílci nejsme. My se probouzíme ze snu, který se mění v noční můru.


Neničíme nic. Jsme pouze svědky toho se systém začíná likvidovat. Všichni známe tu klasickou scénu z kreslených filmů. Kočka dojde až na okraj srázu ale pokračuje dál v chůzi, ignoruje skutečnost, že jde vzduchem. Až teprve když se podívá dolů a všimne si toho, až poté spadne. A to právě děláme my zde. Říkáme lidem z Wall Street "Hej, koukněte se dolů!"

V půli dubna 2001 zakázala čínská vláda v televizi, filmu a románech všechny příběhy, které obsahují alternativní realitu nebo cestování časem. To je pro Čínu je to dobré znamení. Lidé tam ještě sní o alternativách, proto je potřeba takové snění zakázat. My u nás už zákazy nepotřebujeme, protože vládnoucí systém potlačil i naši schopnost snít. Podívejte se na filmy, které po celou dobu sledujeme. Je snadné si představit konec světa. Asteroid ničící veškerý život a tak podobně. Nemůžete si ale představit konec kapitalismu.
Více na Blisty.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.